přihlášeníkošíkkontaktdopravné
Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku
Hlodavci doma
Pes doma
Kočka doma
Rybičky doma
Ptáci doma
Teraristika doma

Povel "ke mně"

K tomu, aby pes přiběhl vždy hned na první zavolání, je potřeba mu tuto reakci vštípit již ve štěněčím věku, proto je to první povel, který jej učíme.
Nejlepší je začínat v bytě nebo na zahrádce, odkud nemůže štěně nikam utéci. Nejprve se budeme snažit při hraní využít situace, kdy k nám štěně samo radostně běží. Zavelíme "ke mně" a když k nám štěně přiběhne, pochválíme ho a odměníme pamlskem.

Pamatujte si, že štěňátko si musí tento povel spojit se stoprocentně kladnými podněty, musí mít z tohoto povelu radost. Na správně cvičeném psovi vidíte, jak ožije a celý se rozzáří, když ho jeho pán zavolá. A ani ho nenapadne, aby neuposlechl. Proto pečlivě dbejte i na tón hlasu, jakým tento povel vyslovíte.
Měla by z něj být slyšet radost a pohoda, ale přesto v něm musí znít razance. Psík si tento povel musí vyložit jako "pojď ke mně, pochválím tě".

První pokusy tedy podnikáme, když k nám štěňátko náhodně přiběhne. Nikdy nezapomeňte štěně hlasitě chválit a odměnit něčím na zub. Zpočátku je lepší výcvik provádět v klidném prostředí, kde pejska zbytečně nic neruší. Další cvičení můžete provádět na zahrádce nebo na procházce v parku. Pes je na dlouhém vodítku a pokud na vaše zavolání sám nepřiběhne, můžete ho tak k sobě přitáhnout. A samozřejmě hlasitě chválit.

Zpočátku se možná psík bude tvářit trochu nechápavě, vaše reakce mu asi bude připadat poněkud zvláštní, ale velice brzo vše pochopí. Důležité je, že musíte být důslední. Když už jednou povel vyslovíte, trpělivě trvejte na jeho provedení.
Jakmile začnete psovi "odpouštět", nenaučí se tento povel dokonale a může se stát, že právě ve vypjatých situacích vás neposlechne. Také byste měli pamatovat na to, že za nesplnění úkolu nebo jeho chybné provedení nesmíte psa trestat, ani slovně.
Pejsek by si Vaši zlobu nebo trest mohl spojit právě s povelem, který ho učíte.

Pokud pejska zavoláte a on vás neposlechne, neunavujte se zbytečným opakováním povelu donekonečna, psíka k sobě přitáhněte na vodítku, povel zopakujte ještě jednou a pak ho pochvalte. Uvidíte, že vám už po několika pokusech udělá velikou radost tím, že přiběhne sám.
Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku